صفحه ها
دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 252349
تعداد نوشته ها : 261
تعداد نظرات : 17
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

عواملی که بینایی شما را تهدید می کند !!

عواملیکهبیناییشماراتهدیدمیکندعواملیکهبیناییشماراتهدیدمیکند

 

آیا افرادی که دارای چشمان ضعیفی هستند ، در آینده این خطر آنها را تهدید می کند که نابینا شوند؟؟

 

به گفته ی John Braun متخصص چشم پزشکی بیمارستان Greenville و عضو انجمن چشم پزشکان آمریکا، بسیاری از ناراحتی های چشمی قابل درمان و پیشگیری هستند اما به دلیل اینکه دردی به همراه ندارد، مردم به آن توجهی نمی کنند و به پزشک مراجعه نمی کنند.

شایعترین بیماریهای چشمی، آب سیاه و آب مروارید و جدایی پرده ه ی شبکیه از محل طبیعی خود می باشد که در واقع پیامهای بینایی را به مغز می رساند.اگر چه جدایی پرده ه ی شبکیه ممکن است در اثر صدمه و آسیب ناگهانی و یا در حین عمل جراحی پیچیده چشم ایجاد شود، اما می تواند در اثر کوچکترین پارگی که نادیده گرفته شده و درمان نشده، ایجاد شود.
برخی تحقیقات نشان می دهند که ممکن است در کسانی که چشمهای سبز یا آبی دارند، این خطر بیشتر باشد. البته این خطر خیلی هم زیاد نیست.
گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا،اخیراً فاش کرده پزشکان متوجه دو پارگی در شبکیه چشمش شده اند و این مسئله نظریه های زیادی را در بر داشت که می توان از میان آنها به کور شدن تدریجی ایشان اشاره کرد.زمانی که نوجوان بود، دراثر یک برخود در بازی راگبی(فوتبال آمریکایی) شکاف در شبکیه ایجاد شد و حدود 30% از بینایی اش را از دست داد

چند هشدار برای جلوگیری از صدمه رسیدن به چشم:
اجسام شناور :

3/2 محفظه چشم را ماده ژله مانندی به نام زجاجیه پوشانده است .دیدن لکه های گاه و بیگاه ، نخ مانند، یا رشته ای که به صورت معلق در میدان دید فرد دیده می شود، احتمالا سایه هایی هستند که بخشهای تغلیظ شده ی زجاجیه بر روی شبکیه ایجاد کرده است. شروع ناگهانی دیده شدن این اجسام شناور به خصوص لکهای تیره، ممکن است نشان دهنده ی شروع جدا شدگی شبکیه باشد.
نور چشمک زن:
دیده شدن نورها و جرقه های ناگهانی شبیه ترقه یا جرقه های الکتریکی در دید محیطی فرد نشان دهنده ی این است که بین زجاجیه و شبکیه کششی ایجاد شده است که ممکن است آن را از محل طبیعی خود جابجا کند.

اثرات سایه ای:
احساس وجود سایه یا پرده خاکستری در مقابل دید، می تواند ناشی از جابجا شدن پرده شبکیه از محل طبیعی خود باشد. افراد نزدیک بین بیشتر از افراد معمولی در خطر آسیب پذیری چشم به خصوص پارگی شبکیه هستند زیرا در این افراد نسبت به افراد طبیعی پرده شبکیه تحت کشش بیشتری می باشد. بنابراین احتمال پاره گی شبکیه در آنها بیشتر است.
استفاده از رژیم غذایی حاوی سبزیجات تیره سبز و برگ دار مثل اسفناج و کلم،که سرشار از ویتامین و آنتی اکسیدان می باشد،در سالم نگه داشتن بینایی بسیار موثر است. با استفاده از عینک آفتابی از تاثیر اشعه مضر UV بر روی چشم پیشگیری کنید و مهمتر اینکه، معاینات بینایی خود را به موقع و منظم انجام دهید و آنرا به تعویق نیندازید.

اگر علایم فوق را دارید هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید. هر چقدر مشکلات چشم را زودتر شناسایی کنید، زودتر و بهتر درمان می یابید.

 

X