صفحه ها
دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 252364
تعداد نوشته ها : 261
تعداد نظرات : 17
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان
گزارشی از ماجرای تجمع‌ 17 آذر دانشگاه تهران
چهارشنبه  آذر  ساعت
اکثریت قاطع دانشجویان در تجمع امروز خود در دانشگاه تهران با شعار "دانشجو بیدار است‌ از آمریکا بی‌زار است "، "منافق حیا کن ، دانشگاه رو رها کن " و شعار "استقلال آزادی جمهوری اسلامی "، بار دیگر آگاهی و بصیرت خود را به نمایش گذاشته و توطئه گری فتنه گران را ناکام گذاشتند.
به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاه خبرگزاری فارس،‌ ساعت 12:05 پس از آنکه بیانیه انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم‌پزشکی دانشگاه تهران که در آن مراسم روز گذشته گرامی‌داشت روز دانشجو به‌گونه‌ای وارونه تشریح شده بود،‌ بین دانشجویان این دانشگاه توزیع می‌شد، 200 نفر از حامیان موسوی در دانشگاه تهران با استفاده از خلأ حضور دانشجویان ولایی و انقلابی در صحن دانشگاه به دلیل حضور این دانشجویان در مسجد برای اقامه نماز ظهر و عصر، در مقابل دانشکده فنی دانشگاه تهران تجمع کرده و ضمن خواندن شعر "یار دبستانی من "، شعارهای "یا حسین میرحسین "، "بسیجی حیا کن، دانشگاه و رها کن "، "مرگ بر بسیجی "، "بسیجی برو گمشو "، "توپ تانک بسیجی، دیگر اثر ندارد " و "مرگ بر دیکتاتور " سر دادند. برخی از اعضای انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده حقوق دانشگاه تهران از جمله پویا امرللهی و سید مجتبی هاشمی در بین حامیان موسوی حضور داشتند.
اما دانشجویان انقلابی که تعداد آنها بیش از 600 نفر بود، پس از بازگشت از نماز جماعت ظهر و عصر در ساعت 12:20 به دلیل غلبه چند برابری جمعیت خود همانند روز گذشته توانستند حامیان موسوی را به کنار زده و این مکان را از آن خود کنند.
این دانشجویان پس از حضور در مقابل درب دانشکده فنی و به اهتزاز درآوردن پرچم‌ ایران و با در دست داشتن تصاویری از امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب، شعارهای "موسوی، اسرائیل، پیوندتان مبارک "، "الله اکبر "،‌ "مرگ بر مزدور ماهواره‌ای "،‌ "مرگ بر دیکتاتور مخملی " و "دانشجو می‌میرد،‌ ذلت نمی‌پذیرد "، "منافق حیا کن دانشگاه و رها کن "، "سبز ما رو دزدیدن،‌ دارن با اون پز می‌دن "، "سبز فقط سبز علی، رهبر فقط سید علی "،‌ "دیکتاتور واقعی، موسوی و خاتمی "، "خیانت خیانت، آشوبگر بی غیرت "، "آشوبگر بی‌غیرت، خجالت خجالت "، حسین حسین شعار ماست، شهادت افتخار ماست "، "موسوی بی حیا،‌ دانشگاه ما نیا "، "موسوی کم آورده، ارازل رو آورده "، "یا حسین کربلا "، "خاتمی دیکتاتور، تو هم نبودی دکتر "، "آشوبگر آشوبگر،‌ کارت دانشجوئیت کو؟ "،‌ "دلار آمریکایی، نوش جان نوش جان "، "هیهات من الذله "، "موسوی،‌ اسرائیل، پیوندتان مبارک "، "نخست وزیر فاشیست،‌ دانشگاه جای تو نیست "، "مرگ بر مزدور ماهواره‌ای "، "مرگ بر مزدور آمریکایی "، "مرگ بر دیکتاتور مخملی "، "دانشجویی یا اشرار؟ نقابدار نقابدار "، "دانشجوی منافق اخراج باید گردد "، "دانشگاه اسلامی جای منافقین نیست "، "بسیجی می‌خروشد، ملت نمی‌فروشد " سر دادند.
در این بین حامیان موسوی در دانشگاه تهران که به دلیل حضور حداکثری دانشجویان انقلابی که لحظه به لحظه بر تعداد آنها نیز افزوده می‌شد، قدرت ابتکار عمل در دانشگاه تهران را از دست داده بودند، تصویربردار و قمری‌وفا خبرنگار واحد مرکزی خبر را به شدت مورد ضرب و شتم قرار دادند و دوربین صدا و سیما را ربودند. دانشجویان انقلابی نیز در واکنش به ضرب و شتم خبرنگاران صدا و سیما، خطاب به حامیان موسوی شعار "وحشی‌ها وحشی‌ها " را سر دادند.
دانشجویان حامی موسوی همچنین تعداد دیگری از دانشجویان را به شدت مورد ضرب و شتم قرار دادند که دانشجویان انقلابی مجروح شده به بیرون از دانشگاه و به درمانگاه برای معالجه منتقل شدند.
با این حال، دانشجویان انقلابی و ولایی با ذکر این نکته که حامیان موسوی به دنبال درگیری و بهره‌برداری از آن برای به التهاب کشاندن دانشگاه و کشور هستند، از درگیری با این افراد خودداری می‌کردند.
دانشجویان ولایی و انقلابی دانشگاه تهران که تعدادشان به بیش از 2000 نفر رسیده بود و پرچم‌های ایران، تصاویر امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری و همچنین پارچه‌نوشته‌ای با جمله‌ای از امام خمینی(ره) با مضمون "خداوند ما را از شر کسانیکه بر خلاف مسیر اسلام دارند سیر می‌کنند نجات دهد " در دست داشتند،‌ حامیان موسوی را در مقابل دانشکده فنی در میان خود محصور کرده و اجازه ابتکار عمل به آنان نمی‌دادند و آنها را به روی پله‌های ورودی دانشکده فنی هدایت کردند. حامیان موسوی نیز پس از کنار رفتن از سر در دانشکده فنی به دلیل حضور پرتعداد دانشجویان انقلابی قصد داشتند به سمت مکان‌های دیگر دانشگاه حرکت کنند، اما به دلیل قرار گرفتن در محاصره دانشجویان انقلابی موفق به این کار نشدند و به همین دلیل برخی اوقات با ایجاد درگیری قصد عبور از بین دانشجویان انقلابی داشتند که البته موفق به این کار نشدند.
حامیان موسوی شعارهای "مزدور برو گم شو " و شعارهایی علیه بسیج دانشجویی سر می‌دادند. دانشجویان انقلابی نیز در مقابل، شعارهای "حسین حسین شعار ماست، شهادت افتخار ماست " و "مرگ بر مزدور ماهواره‌ای " سر می‌دادند.
دانشجویان انقلابی و ولایی دانشگاه تهران که حامیان موسوی را در مقابل دانشکده فنی این دانشگاه در محاصره خود گرفته بودند، نیمی از این افراد را به داخل دانشکده فنی هدایت کردند. حامیان موسوی نیز پس از اینکه به داخل دانشکده هدایت شدند، به شکستن شیشه‌های این دانشکده و پرتاب بطری و سنگ به سمت دانشجویان انقلابی روی آوردند.
حامیان موسوی در این بین شعارهایی علیه بسیج از جمله "بسیجی بی غیرت، دشمن خون ملت " و "ما اهل کوفه نیستیم،‌ پول بگیریم بایستیم " سر دادند که با شعارهای "اگر بسیجی نبود، ناموست اینجا نبود " دانشجویان روبرو شدند.
غیر از نیمی از حامیان موسوی که به داخل دانشکده فنی هدایت شدند، باقی این افراد در مقابل دانشکده پراکنده بودند که یکی از این حامیان موسوی در خارج از دانشکده به سمت دانشجویان گاز اشک آور پرتاب کرد.
حامیان موسوی با وجود اینکه خود شیشه‌های دانشکده فنی را شکسته بودند و به سمت دانشجویان نیز گاز اشک‌آور، سنگ و بطری آب پرتاب می‌کردند، شعارهای "وحشی برو گم‌ شو " را خطاب به دانشجویان انقلابی سر می‌دادند!
دانشجویان ولایی و انقلابی در مقابل حامیان موسوی که شعارهایی ازجمله "احمدی کم آورده، شعبون بی‌مخ آورده "، "مزدور چقدر گرفتی، پرچم به دست گرفتی؟ " سر می‌دادند، شعارهای "این بیرق علمداره، هنوز رو زمین نیفتاده "، "سبز فقط سبز علی، رهبر فقط سیدعلی "، "موسوی خائن "، "وای اگر خامنه‌ای حکم جهادم دهد "، "حسین حسین شعار ماست، شهادت افتخار ماست "، "استقلال آزادی، جمهوری اسلامی "، "این همه لشکر آمده، به عشق رهبر آمده "، "خونی که در رگ ماست، هدیه به رهبر ماست "،‌ "حیدریم حیدریم، عاشق سید علی‌ام "، "کل یوم عاشورا، کل ارض کربلا "، "مرگ بر وطن فروش خائن "، آزادی اندیشه، با اغتشاش نمی‌شه "، "منافق نقابدار، دانشجویی یا اشرار؟ "، "خامنه‌ای خمینی دیگر است،‌ ولایتش ولایت حیدر است " سر دادند.
حامیان موسوی که صدای شعارهای آنها در میان شعارهای دانشجویان انقلابی گم‌ شده بود، چند بار با حمله به سمت دانشجویان ولایی و انقلابی قصد ایجاد درگیری و آشوب داشتند اما با هوشیاری و درایت دانشجویان انقلابی ناکام ماندند.
پس از غلبه دانشجویان انقلابی دانشگاه تهران بر حامیان موسوی در مقابل درب دانشکده فنی و پراکنده ساختن آنها، این افراد با دور زدن مسجد دانشگاه و از مقابل دانشکده علوم پایه قصد داشتند به سمت سردر دانشگاه تهران حرکت کنند که دانشجویان ولایی نیز با جمعیت حدود 5000 نفر و با شعار "الله، الله،‌ الله، الله، الله‌اکبر؛ جانم فدای یک لحظه، عمر تو رهبر " به سمت سردر حرکت کردند. البته جمعی حدود بیش از 100 نفر از دانشجویان انقلابی در مقابل دانشکده فنی حضور داشتند تا حامیان موسوی با استفاده از عدم حضور آنان نتوانند این مکان را از آن خود کنند.
به دلیل غلبه جمعیت دانشجویان ولایی، حامیان موسوی نتوانستند حرکت خود به سمت سردر را ادامه دهند و در میانه راه متوقف شدند و در ضلع شرقی مسجد دانشگاه تهران و مقابل دانشکده علوم پایه روی زمین نشستند. این دانشجویان تصاویری از ترانه موسوی، صدری، ندا آقاسلطان در دست داشتند و اشعار "یار دبستانی من " و "ای ایران ای مرز پرگهر " را می‌خواندند.
دانشجویان ولایی و انقلابی نیز که راه حامیان موسوی را سد کرده بودند و مانع ادامه حرکت آنها به سمت سر در دانشگاه تهران شده بودند، شعارهای حسین حسین شعار ماست، شهادت افتخار ماست "، "هیهات من‌الذله "، "دانشجو بیدار است‌ از آمریکا بی‌زار است "، "منافق حیا کن ، دانشگاه رو رها کن "، "استقلال آزادی جمهوری اسلامی "، "بصیرت بصریت، دانشجوی با غیرت "، "مرگ بر آمریکا "، "حزب فقط حزب علی، رهبر فقط سیدعلی " و "ما ذوالفقار حیدریم، مطیع امر رهبریم " سر می‌دادند و پلاکارهایی با مضمون "دروغ، فحاشی، چرا؟ "، "اغتشاش، تعطیلی کلاس، چرا؟ "، "همت اگر زنده بود، پوستونو کنده بود " در دست داشتند.
در این میان یکی دیگر از دانشجویان انقلابی در دانشگاه تهران به دلیل پرتاب سنگ و کلوخ از سوی حامیان از ناحیه سر مجروح و تمام پیراهن وی به دلیل خونریزی به رنگ سرخ درآمده بود. اما دانشجویان که همچنان از بروز درگیری با حامیان موسوی خودداری می‌کردنند، با در دست گرفتن پیراهن خونین این دانشجو، شعارهای "این سند مظلومیت دانشجوی پیرو خط رهبری است "، "ما اهل کوفه نیستیم، جون می‌دیم و می‌ایستیم "، "سبز شده رنگ ریا، مهدی بیا مهدی بیا "،‌ "سبز فقط سبز نبی، رهبر فقط سید علی "، "این است شعار همت، حمایت از ولایت " و "حزب فقط حزب علی، رهبر فقط سید علی " سر می‌دادند. برخی منابع خبری نیز از رویت شوکر و گاز‌های اشک‌آور در دستان حامیان موسوی خبر داده‌ بودند که یکی از این گازهای اشک‌آور توسط حامیان موسوی به سمت دانشجویان پرتاب شده بود.
به گزارش فارس، محمدحسین صدرایی دبیر انجمن اسلامی دانشگاه تهران به همراه اعضای شورای مرکزی این تشکل اصلاح‌طلب حامی موسوی مانند غلام محمدی، آرمان ذاکری و محی‌الدین فاضلی در تجمع دانشگاه تهران حضور داشتند.
دانشجویان ولایی و انقلابی که از دو طرف حامیان موسوی را به محاصره خود در آورده‌ و آنها را به توقف در مقابل دانشکده فنی مجبور کرده بودند
شعارهای "دیکتاتوری که شاخ و دم نداره، حالا که باختن می‌گن از دوباره "، "مزدور انگلیسی، کیفت کو، کیفت کو؟ "، "منافق حیا کن،‌ دانشگاه و رها کن "، "دروغگو شمائید، هم‌دست آمریکائید "، "علمدار ولایت، بسیجیان فدایت "،‌ "آخر عمری کر شده کور شده، فکر می‌کنه رئیس‌جمهور شده "، "مرگ بر اسلام آمریکایی "،‌ "مرگ بر اسلام انگلیسی " و "دانشجو بیدار است، از آمریکا بیزار است " سر می‌دادند.
این تجمع‌ها پس از وقوع اتفاقات گوناگون در ساعت 16:40 به پایان رسید و تجمع‌کنندگان پراکنده شدند.
X