صفحه ها
دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 252352
تعداد نوشته ها : 261
تعداد نظرات : 17
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

دخترها می توانند خواستگاری بروند

]]این بارزترین ویژگی حداد عادل است. با اینکه در کارنامه کاریاش مسوولیتهای اجرایی زیادی را میشود دید که مهمترین آنها نمایندگی در 3 دوره مجلس و یک بار ریاست مجلس است اما...


این بارزترین ویژگی حداد عادل است. یا اینکه در کارنامه کاریاش مسوولیتهای اجرایی زیادی را میشود دید که مهمترین آنها نمایندگی در 3 دوره مجلس و یک بار ریاست مجلس است اما وقتی کتاب فیزیکی را که سال 48 خوانده و روی صفحات مختلفش حاشیه نوشته تا بعدها آن را در دانشگاههای مختلف تدریس کند با ذوق نشان میدهد و ورق میزند.

هنوز میشود برق عشق به یاد دادن را در چشمهایش دید و البته حسرتی که موقع گشت و گذار در کتابخانه از لحن و نگاهش میشود خواند، حسرت فراغت از کار روزمره و غرق شدن در دنیای کتابها.

به گزارش جهان این مجموعه حاصل گفت و گو 3-2 ساعته خبرنگاران ویژه نامه نوروزی همشهری جوان است در خانه مردی است که فرهنگ ایرانی قطعاً با وجود او و آثارش غنیتر شده و البته همچنان هیچ توصیفی رساتر از این نیست که او را معلم صدا کنیم، آقا معلم چندین نسل از جوانهای ایرانی.

دکتر حداد عادل با جوانها سرو و کار زیادی دارد. او همه فرزندان خودش را مجرد و متأهل توی خانهاش جمع کرده تا بتواند همیشه با آنها در ارتباط باشد. در دانشگاه و مدرسهاش (مدرسه فرهنگ) هم با جوانان ارتباط نزدیکی دارد. برای همین او دغدغههای جوانان را به خوبی میشناسد و برایشان راهکار دارد.

آقای دکتر! نمیخواهیم برای سوال اول مقدمه چینی داشته باشیم، همین اول برویم سر اصل مطلب؛ شما الان مهمترین مشکل جوانها را چه میدانید؟

به اعتقاد من، عموم جوانها امروز دغدغه آینده خودشان را دارند. اصلاً جوانی همراه است با نگرانی! هر جوانی نگران وضع آینده خودش در جامعه است؛ اول نگران است که چکاره خواهد شد، یعنی مسئله شغل. دوم نگران ازدواج است؛ اینکه کی و با چه کسی جفت خواهد شد.

سوم اینکه امکاناتش در زندگی چه خواهد بود. دغدغهها غالباً اینطور است. سوالاتی که از مسوولان میکنند و برخوردی که دارند، ریشه در این مسائل دارند.

این دغدغهها اولویت هم دارند؟

جوانان دوست دارند که اگر میشود قبل از داشتن شغل ازدواج کنند اما چون میدانند به این ترتیب نمیتوانند ازدواج کنند.

به نظر شما برای دوران پیش از ازدواج چه کار میشود کرد؟ فکر میکنید روشهای سنتی ازدواج هنوز جواب میدهد؟

من به طور کلی معتقدم که ما باید مسائل مربوط به ازدواج را اعم از مربوط به دوران قبل یا بعد از ازدواج جدی بگیریم و معتقدم همه آن چیزی که در گذشته سنت بوده، نه درست بوده که بخواهیم به آن تکیه کنیم و نه متناسب با نیازهای امروز زندگی جوانهاست.

بیشتر توضیح میدهید؟

ببینید ما باید متناسب با فضای امروز بنشینیم و سنتهای جدیدی را شکل بدهیم. من معتقدم روشهای دیروزی که سنت شده چندان برای فضای امروز مناسب نیست. به مردم و جامعه هم زیاد مربوط نیست. حکم خدا هم نیست. اما بعضی وقتها تقید مردم به سنتهای غیر خدایی، بیشتر از تقیدشان به سنتهای خداست. اینها را باید در مسیر درست قرار داد؛ مثلاً خواستگاری!

ما باید متناسب با دنیای امروز، روشهای نوینی را برای یافتن همسر مناسب اتخاذ کنیم. نباید یک دختر یا یک پسر به امید تصادف بنشینند تا آیا یک بخت و اقبال خوب نصیبش بشود یا نه! ما باید مدیریتی بکنیم و فضایی ایجاد کنیم تا این امر مهم به نحو منطقی شکل بگیرد.

فضای جامعه برای همسریابی و این جور چیزها آماده نیست، ما مطمئنیم هیچ دختری الان نمیرود برای خودش همسر ایدهآل پیدا کند چون جامعه نگاه بدی به این موضوع دارد!

ما الان در زمینه همسریابی منفعل هستیم. باید این سنت منفعل جای خود را به روشی متناسب با فضای امروز که فعال و کاملاً کاربردی باشد بدهد.

شما در این زمینه پیشنهادی دارید؟

به نظر من ما میتوانیم از امکانات فضای مجازی استفاده کنیم بدون اینکه حریم شرعی را نقض کنیم. این امکانی است که قبلاً در اختیارمان نبوده. یعنی ما میتوانیم انواع گزینهها را با حفظ حدود شرعی پیش چشم دخترها و پسرها قرار بدهیم و وقتی انتخاب کردند، آن وقت از روشهای سنتی پیش برویم.

به نظر من جمع میان جنبههای مثبت روشهای جدید و روشهای سنتی میتواند مثمر ثمر باشد اما کسی در این زمینه فکر و اقدامی نمیکند، همه مینالند و انتقاد و محکوم میکنند، همه به فکر درمانند، کسی به فکر بهداشت نیست.

آقای دکتر! نگاه شما نگاه ارزشمندی است اما فرض بگیرید در همین فضایی که شما میگویید، دختر خانمی که قصد ازدواج دارد، از پسری خوشش بیاید و به او پیشنهاد بدهد، حتماً میدانید که چنین امری در عرف ما اصلاً جانیفتاده است؛ همه متفق االقول معتقند که خواستگاری باید از طرف آقایان باشد.

حالا شما قدم به قدم جول بروید. شما بخش پیشنهاد از طرف آقا پسرها را از حالت سنتی خارج کنید، زیاد نمیخواهد شتاب کنید که همه چیز را به سرعت به هم بریزید.

آخر ویژگی ابزارهای جدید به همین سرعت است.

از نظر من اصلاً اشکالی ندارد که یک دختر از پسری خواستگاری کند چون خصوصیاتی که در فضای مجازی باید مطرح شود، خصوصیات فردی است بدون معرفی شخص. کسانی که در یک پایگاه اطلاع رسانی ازدواج معرفی میشوند، در قدم اول مشخصات و حتی عکسشان محرمانه است و رد واقع خصوصیات دیگرشان معرفی میشود؛ عقایدشان، ذوق و سلیقهشان و شرطهایی که برای زوج خودشان قائلند.

هیچ اشکالی ندارد که یک دختر، گزینه مطلوب خودش را بر اساس مفهومی پیدا کند و بعد کمکشان کنند تا شرایط طوری فراهم شود که پسر مورد نظر از دختر خواستگاری کند اینها همگی امکان دارد؛ یعنی دختر بگوید من فکر میکنم میتوانم با افرادی با این خصوصیات زندگی کنم و بعد به پسرهای واجد شرایط اطلاع بدهند تا به خواستگاری دختر بروند.

ما از منابع غیر رسمی اطلاع پیدا کردهایم که شما تجربه خیلی زیادی در زمینه خواستگاری دارید و 50 باری به خواستگاری رفتهاید! کمی راجع به این تجربه حرف میزنید؟

(میخندد) حالا این اعداد و ارقام که کمی اغراق آمیز است ولی حقیقت این است که من در محیطی که درس میخواندم و کار میکردم، فردی را که متناسب با عقاید و ارزشهای من باشد، پیدا نکردم (داریم راجع به فضای سال 40 پیش در دانشگاهها حرف میزنیم) در نتیجه این کار را به خانواده واگذار کردم اما در کنار تحقیقات آنها من خودم هم بیکار نماندم.

این پروسه چقدر طول کشید تا بالاخره متاهل شدید؟

فکر میکنم 4 سالی طول کشید.


X